İletişim Hattı +90 (286) 212 07 66
TÜRİB İşlemleri Dosyalar
Çanakkale Ticaret Borsası TÜRİB Üyelik İşlemleri

Çiftçilerimizin hasat ettikleri ürününü Lisanslı Depoya götürmeden önce TURİB acentesi olan Çanakkale Ticaret Borsası'na müracat ederek TURİB (Türkiye Ürün İhtisas Borsası) kaydını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu kayıt, Çanakkale Ticaret Borsası üyelik kaydı demek değildir.

Borsamızda yaptırılacak TÜRİB kayıtları, lisanslı depolara ürün götürmek isteyen üreticilerimiz için ücretsiz yapılacaktır. Ayrıca, TÜRİB kaydı yaptırmak için sadece Çanakkale Ticaret Borsası üyesi olması da gerekmiyor. Lisanslı depolara ürün teslim edecek üreticiler ile ELÜS alım-satım işlemi gerçekleştirmek isteyen yatırımcıların TÜRİB’de işlem yapmaya başlamadan önce gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı belirtilen tüm bilgi ve belgelerle birlikte Borsamıza başvurmak suretiyle kayıt altına alınması zorunludur.

Kayıt yaptıracak gerçek kişi ve tüzel kişilerden istenen belgeler yazımız ekinde yer almaktadır. 

Kayıt işleminin Borsamız tarafından gerçekleşmesinin ardından, TÜRİB’den çiftçilerin cep telefonlarına şifre gönderilmektedir. Çiftçilerimiz bundan sonraki işlemlerini bu şifre ile tamamlayacaktır. Kayıt yaptıracak olan çiftçilerimiz, bu işlemi hasadı beklemeden yaptırabilir. Dolayısıyla, hem yaşanabilecek yoğunluğun önüne geçilmiş olunur, hem de çiftçilerimizin işlemleri hızlanır. Buradaki kayıt işlemi de ücretsiz yapmaktadır.

Lisanslı Depo’ya ürün getirecek olan gerçek kişilerden kayıt için kimlik ve yatırım hesabı (Elektronik ürün senedi ile ilgili banka hesabı) belgeleri, tüzel kişilerden ise imza sirküsü, vergi levhası, yatırım hesabı ve ürün teslim eden kişi için yetki belgesi istenecektir.

Çiftçilerimiz neden Lisanslı Depoyu tercih etmeli..

 Çiftçilerimizin ürünlerini Lisanslı Depoya teslim etmeleri halinde;

  • Yüzde 2 stopaj ve yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti
  • Ton başına 25 lira nakliye desteği
  • Araç başına 25 lira analiz desteği
  • Depo kira ücreti desteğinin yanında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin yüzde 75’ine kadar sıfır faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkanı ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur.
Üye İşlemleri

Çanakkale Ticaret Borsası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç